Czy August Bielowski odkodował zagadkę Popiela II? Antyczne miasto koło Kruszwicy.
Od 1994 roku prowadzę witryny internetowe poświęcone historii. Zawsze- fascynowała mnie lokalna historia. Zastanawiało mnie, co się działo z ziemiami obecnej Polski w czasach starożytnych. Pora chyba na rozwikłanie tej zagadki.
Zagadkowe antyczne miasto
Na Kujawach znaleziono znaczne ilości miejscowych antycznych monet. W Inowrocławiu odkryto antyczną kopalnię soli sprzed 2 tysięcy lat, oraz równie stare tężnie służące do warzenia soli.
August Bielowski o Popielu Drugim
Popiel ІІ lub Pumpil II zwany Chostkiem; de regno Pumpil (Popel, rekonstruowane jako Pąpyl), był najprawdopodobniej królem lub władcą znacznego organizmu - jak uważa Bielowski- w Myzji. Popularna historiografia określa go jako władcę rzekomo legendarnego.
Brakujące clou "Tajemnicy jeziora Gopło"
Tajemnicza stolica nad Gopłem?
Popularna historiografia określa Popiela Drugiego jako władcę rzekomo legendarnego, podczas gdy ilość źródeł pozwala nawet datować okres jego rządów.
Legendy o jeziorze Gopło i szklanej bani Popiela
Zjedzenie króla tego przez myszy podług zdrowego rozsądku bajką być musi lecz te był monarcha imienia tego dziejopisowie i miejscowe dowodzą podania dowodzą że kraj w którym tak o
Zagadka Popiela Drugiego
Popiel II, pan na Crusphicia oppidum (ze źródeł)
Popiel I to poprzednik Popiela II.
W różnych źródłach znajdujemy iż Popiel I kazał zbudować wspaniały pałac na środku jeziora Gopło, po przeniesieniu stolicy. Miał on być władcą rozwiązłym, spędzającym całe dnie w towarzystwie kobiet. Opuścił on Kraków, rezydencję przodków, przenosząc dwór najpierw z Krakowa do Gniezna, a następnie do Kruszwicy.
opr.
Gopło- centrum hydrograficzne Polski przed wiekami.
Historia znad jeziora Gopło okiem wydawcy
Nie wiem czy te opowieści są prawdziwe. Można je interpretować na różne sposoby. Być może też- w kontekście jakiejś polskiej rewolucji, która wyniosła do władzy inną grupę, inną organizację, inną koterię.
Zagadkowa historia z Kruszwicą i jeziorem Gopło w tle
W Polsce ta historia jest praktycznie nieznana w literaturze. Wymieniają ją zdawkowo i skrótowo bardzo nieliczne źródła.