Stawka większa niż serial

 |  Written by Andrzej  |  0
Wersja do wydrukuSend by emailPDF version
Image: 
Foto: www.filmweb.p

Niewątpliwy król polskich seriali kończy dziś 44 lata. Zdobywca 12 nagród (ostatnia w 1999), ciesząca się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń odbiorców „Stawka większa niż życie” to serial kultowy, który przeszedł do legendy polskiej pop-kultury.

 18 odcinków przygód kręconych w Łodzi, Krakowie, Pieskowej Skale, Gdańsku, Sopocie, Gdyni, Olsztynie, Łącku, Płocku, Pabianicach i Piotrkowie Trybunalskim czy Szczecinie doczekał się szerokiej rzeszy fanów, pomimo kilku scenariuszowych błędów w obsadzie nieścisłości i wręcz naiwności narracyjnej (trudno uwierzyć, że tajny agent przez cała swoją agenturalną pracę ani razu nie zmienił hasła wywoławczego), które wywołują jednak ciepły uśmiech, a nie prychnięcie z politowania.

 Z racji czasów, kiedy serial powstawał, nie uniknął mielizn ideologicznych, jak wszyscy pamiętamy, Stanisław Kolicki (aka Hanss Kloss), grany przez Stanisława Mikulskiego, pracował dla wywiadu radzieckiego Kloss miał bardzo wyrazistego przeciwnika, który zapadł chyba nawet bardziej w pamięć publiczności, niż odtwórca polskiego Jamesa Bonda (którym zapewne inspirowali się scenarzyści). Podwórka pełne były małych Brunnerów, zgodnie z opinią, że naziści byli źli, ale dobrze się ubierali (rosyjska sołdateska z kolei była przedstawiona jak najgorsi oberwańcy, co albo zignorowała, albo nie wychwyciła cenzura).

 

Sto lat Jubilatowi!

 

 

Addthis: 

Categories: